Record

                            34 ENKARZINE (2015)  

Best of the event film
WE CAN'T LIVE WITHOUT COSMOS”   Konstantin Bronzit (Rusia)


Best plot film
FOXES“  Mikel Gurrea (Donostia)


Best Documentary Film
MUJERES DE LA MAR”  Marta Solano (Santander)

Best Animation Film
PORTRAIT OF A WIND UP MAKER”  Darío Pérez (Calatayud)

Special Audience Award
CON LA BOCA CERRADA”  Anna Farré Añó (Barcelona)

Best from Encartaciones film 
(DESERT)

          

                        32 ENKARZINE (2013)  

Best of the event film
"A POLITICAL STORY"  Lander Camarero (Bilbao)

Best plot film
"TERAPIA"  Beatriu Valles (Madrid)

Best Documentary Film
"ADIOS PADRESITOS"  Javier Macipe (Madrid)

Best Animation Film
"BITSELLER"  Juanma Sánchez (Cáceres)

Special Audience Award
"EL DESORDEN DE LOS SENTIDOS"  Alejandro G. Salgado (Sevilla)

Best from Encartaciones film
(DESERT)

               

                                    30 ENKARZINE (2011)  

Best of the event film
"29"  Carlos Armella (México)

Best plot film
"NADIE TIENE LA CULPA"  Esteban Crespo (Madrid)

Best Documentary Film
"FONDO PARA UN CABALLERO "  Emiliano Cano (Madrid)

Best Animation Film
"AMAR "  Isabel Herguera (Donostia)

Special Audience Award
"¿DE QUÉ SE RIEN LAS HIENAS? "  Javier Veiga (O Grove)

Best from Encartaciones film
"DOMINGO POR LA TARDE"  Ana Lambarri (Zalla

              

                                   28 ENKARZINE (2009)  

Best of the event film
"(EN) TERRADOS" Alex Lora (Barcelona)

Best plot film
"LA TANA" Martín Costa (Madrid)

Best Documentary Film
"THE MOLKY WAY" Gonzalo Ballester (Madrid)

Best Animation Film
"ABOUT SOFIA" Luis Zamora (Huesca)

Special Audience Award
"POQUE HAY COSAS QUE NUNCA SE OLVIDAN" Lucas Figueroa (Argentina)

Best from Encartaciones film
"MI GRAN DÍA" Alex Ugarte eta Francisco Chiyah (Zalla)

               

                        26 ENKARZINE (2007)  

Best of the event film
"SALVAR DEL MUNDO (SAVE THE WORLD" David Casals  (Berkshire, Reino Unido)

Best plot film
"LA LUZ OSCURA" Javier Guerrero (Madrid)

Best Documentary Film
"ATERPE BARIK (SIN REFUGIO)" Santi Urrutia eta Xabi Crespo  (Gautegiz - Arteaga)

Best Animation Film
"VIOLETA LA PESCADORA DEL MAR NEGRO" Marc Riba eta Anna Solanas (Barcelona)

Special Audience Award
"SIN PLOMO" Jorge Saavedra eta Julio López   (A Coruña)

Best from Encartaciones film
"EL RAYO VERDE" David Peral (Aranguren - Zalla)

               


                                   
24 ENKARZINE (2005)  

Best of the event film
EL PUNTO CIEGO” Alex Montoya  eta Rubén Navarro (Valencia)

Best plot film
COOLNESS” Daniel Rebner (Madrid)

Best Documentary Film
POR” Larraitz Zuazo (Bilbao)

Best Animation Film
SEMANTICA “ Samuel Orti Marti (Valencia)

Best from Encartaciones film
(DESERT)

Special Audience Award
BANDA SONORA ORIGINAL” Álvaro de la Hoz (Santander)

               

                                   22 ENKARZINE (2003)  

Best plot film (EX AEQUO)
EL SECRETO DE MAMA” Mónica Rovira (Barcelona)
MAR DE CRISTAL”  Rodrigo Rodero (MAdrid)

Best Documentary Film
FUNDAMENTOS TECNICOS PARA LA REALIZACION DE AUDIOVISUALES DE FICCION” Joaquín Rodrigo Marchent, Patxi Urkijo eta Aitor Gutierrez (Leioa)

Best Animation Film
ENCARNA”  Samuel Orti Marti (Valencia)

Best from Encartaciones film
BESOS SIN ESTRENAR”  Naiara Sehara eta Estíbaliz A. Ruiz de Erentzun (Zalla)

Special Audience Award
EL DESVAN”  José Corral (Madrid)


20 FILM AND VIDEO FESTIVAL OF AMATEUR ENCARTACIONES (2001)  

Best plot film (EX AEQUO)
CAMPANADAS EN EL CIELO”  Rafael Larrea (Sopuerta)
LA ULTIMA MIRADA”  Roberto Aznar (Zaragoza)

Best Documentary Film
TRABAJANDO JUNTOS”  José María Goenaga (Donostia)

Best Animation Film
EL BAILE DEL FIN DEL MUNDO”  Enrique Nieto Nadal (Alicante)

Best from Encartaciones film
CAMPANADAS EN EL CIELO”  Rafael Larrea (Sopuerta)

Special Audience Award
¿POR QUE IÑIGO MARTIN NO TIENE NOVIA?”  Rubén Ontiveros (Basauri)



18 FILM AND VIDEO FESTIVAL OF AMATEUR ENCARTACIONES (1999)  

VHS Best Short Argumental Film
GORRI GORRIAN”  Clara Pérez (Donostia)

Best Short Documentary on VHS Film
SUECIA”  Miguel Mestre (Barcelona)

Best Short Animation on VHS Film
EL PADRINO IV”  José eta Manuel Lagares (Barcelona)

Best Short Super 8
DE CADIZ A AMERICA”  Antonio Sánchez - Marcelino Arriaza (Cádiz)

Best Short Encartaciones Super 8 or VHS
(DESERT)







16 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1996)  

Best of the event film
CLORURO SODICO”  Rodrigo Miró (Esplugas de Llobregat)

Best plot film
ELS LLIGAMS”  Sese Valls (Barcelona)

Best Documentary Film
EN LA TIERRA DEL TANGO”  Carlos Guerrero (Algeciras)

Best Animation Film
LAGRIMAS DE UN PAÑUELO”  José eta Manuel Lagares (Barcelona)

Best Short Euskera
NESKATO ESNEZALTZAILEA”  José Antonio García Arroyo (Algorta)

Best from Encartaciones film
(DESERT)


14 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1994)  

Best of the event film
CLARA Y MARIA “  Miguel Angel Entrenas (Córdoba)

Best plot film
PER QUE?”  Jordi Micó eta Emilio Massó (Barcelona)

Best Documentary Film
CAMALEON”  Antonio Sánchez eta Marcelino Arriaza (Cádiz)

Best Short Euskera
(DESERT)

Best Animation Film
ALTAMIRA”  Francisco José Valiente Ros (Salamanca)

Best from Encartaciones film
(DESERT)

Special mention
LA HISTORIA DE IÑAKI MARTINEZ”  Patxi Bollain (Bilbao)


12 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1992)  

Best of the event film
RAPOSO”  Carlos Rivero Terán (Torrelavega)

Best plot film
SUEÑO Y DESPERTAR DE AURELIO MARITIMO”  Lino Varela (Burgos)

Best Documentary Film
MACHU PICHU”  Miquel Fabregues Morlá (Sabadell)

Best Short Euskera
UDABERRIA NAIZ”  José Antonio García Arroyo (Algorta)

Best Animation Film
EL SISTEMA”  Francisco José Valiente Ros (Salamanca)

Best from Encartaciones film
(DESERT)


10 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1990)  

Best of the event film
ELS MORADORS DEL ABISME”  Pere March Torrandells (Pollensa)

Best plot film
A TU, AMB CERTA TRISTESA”  Antoni Viñas eta Josep Rota (Sabadell)

Best Documentary Film
HILARIO ARTIGAS, CARBONERO DE AGUERO”  Eugenio Monesma Moliner (Huesca)

Best Short Euskera
EDAZ KENEKO KUKUA”  Javier Larrañaga (Azkoitia)

Best Animation Film
DOS HISTORIAS”  José eta Manuel Lagares (Barcelona)

Best from Encartaciones film
(DESERT)

Special mention
EN CLAVE DE SOL”  Francisco José Valiente Ros (Salamanca)


8 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1988)  

Best of the event film
EN NEPAL NO HAY CARNAVAL”  Andrés Suau Mayans (Palma de Mallorca)

Best plot film
·FABRICCIO COSTELLONE”  Armando Beltrán (Alicante)

Best Documentary Film
MORTA VENECIA?”  Josep Rota eta París (Sabadell)

Best Short Euskera
ZEUTATIK ZERURA”  Javier Larrañaga Alberdi (Azkoitia)

Best Animation Film
TRITSCH TRATSCH”  José Antonio García Arroyo (Algorta)

Best from Encartaciones film
ZABALDU BEGIAK”  José Domingo Txabarri (Zalla)


6 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1986)  

Best of the event film
LOS JINETES DE LA MUERTE”  Fernando Zorita Juán (Baracaldo)

Best plot film
STRESS”  Eugenio Monesma Moliner (Huesca)

Best Documentary Film
SEMPRE AMUNT”  Francesc Fábregas i Bonet (Valls)

Best Short Euskera
ERABAKIA”  Pedro Durana (Gernika)

Best Short Film at the Basque Film
FERDINANDO AGOSTINO”  Idoia Leniz (Lekeitio)

Best Animation Film
A LA LUZ DE LA LOCURA”  Eugenio Monesma Moliner (Huesca)

Best from Encartaciones film
ESPELEO/MENDI”  Urria Zinema (Zalla)

Special Mention for Production
ARROYO FILMS” José Antonio García Arroyo (Algorta)

Special mention 
SOLDADOS DE PAPEL”  Eugenio Monesma Moliner (Huesca)



                       33 ENKARZINE (2014)  

Best of the event film
OS MENINOS DO RIO”  Javier Macipe (Madrid)

Best plot film
“LOS INTRUSOS”  Jorge Juarez eta Bárbara Morán (Madrid)

Best Documentary Film
“HACIA UNA PRIMAVERA ROSA”  Mario de la Torre (Madrid)

Best Animation Film
“CANIS”  Marc Riba eta Anna Solanas (Barcelona)

Special Audience Award
“LOCO CON BALLESTA”  Kepa Sojo (Laudio)

Best from Encartaciones film
“MIRAGE”  Iker Maidagan eta Dana Terrace (Zaramillo, Güeñes)



                       31 ENKARZINE (2012)

Best of the event film
"SHE´S LOST CONTROL"  Aritz Zubillaga (Bilbao)

Best plot film
"MUY CERCA"  Iván Caso (Madrid)

Best Documentary Film
"HAITI, TIERRA DE ESPERANZA "  Asier Reino (Bilbao)

Best Animation Film
"LUMINARIS "  Juan Pablo Zaramella (Argentina)

Special Audience Award
"AQUEL NO ERA YO "  Juan Crespo (Madrid)

Best from Encartaciones film
"EL REGALO"  Sergio Martínez eta María Moreno Lambarri (Zalla)



                                   29 ENKARZINE (2010)  

Best of the event film
"ACHUPALLAS"  Sebastián Glovenale  (Argentina)

Best plot film
"AHATE PASA "  Koldo Almandoz (Donostia)

Best Documentary Film
"NUEVOS TIEMPOS "  Jorge Dorado (Madrid)

Best Animation Film
"LA NIÑA QUE TENIA UNA SOLA OREJA "  Alvaro León (Ferrol)

Special Audience Award
"LA HISTORIA DE SIEMPRE "  José Luis Montesinos (Barcelona)

Best from Encartaciones film
"TANGENTE"  Eder Pereda (Balmaseda)


                       27 ENKARZINE (2008)  

Best of the event film
"JON DUCAT ¿HEROE O TERRORISTA?" Daia  Teruel (Barcelona)

Best plot film
" EL ATAQUE DE LOS ROBOTS NEBULOSA – 5" Chema García  (Elche)

Best Documentary Film
"VALKIRIAS" Eduardo Soler  (Madrid)

Best Animation Film
"CABARET KADNE" Marc Riba eta Anna Solanas (Barcelona)

Special Audience Award
"ON THE LINE" Jon Garaño  (Donostia)

Best from Encartaciones film
(DESERT)


                       25 ENKARZINE (2006) 

Best of the event film
"GAIA" Giovanni Macelli (Madrid)

Best plot film
"ESCAMAS DE CABALLA" Rafa Montilla (Madrid)

Best Documentary Film
"RADIO Q MAN TXUN" Max López Torres eta Miquel Angel Arnaiz (Barcelona)

Best Animation Film
"GARTO" Luís Gómez Guzmán (Madrid)

Special Audience Award
"SERVICIO A DOMICILIO" Julio L. Noche eta Jorge Saavedra (A Coruña)

Best from Encartaciones film
"HEGOHAIZE" David Peral (Aranguren - Zalla)



                       23 ENKARZINE (2004)  

Best plot film (EX AEQUO)
HAZME SOÑAR”  Santiago Torres (Madrid)
GRIS” Alex Montoya  eta Raúl Navarro (Valencia)

Best Documentary Film
DIGITAL” León Siminiani (Valencia)

Best Animation Film
HERMETICO”  Samuel Orti Marti (Valencia)

Best from Encartaciones film
(DESERT)

Special Audience Award
UN TAL EUSEBI” Iban del Campo (Barcelona)





21 FILM AND VIDEO FESTIVAL OF AMATEUR ENCARTACIONES (2002)  

Best plot film
THE OGRE´S TIME” (La hora del Ogro)  David Casals Roma (Cáceres)

Best Documentary Film
CONCEPTOS CLAVE DEL MUNDO MODERNO 2 (El permiso)”  León Siminiani (Madrid)

Best Animation Film
TIEMPO DE SEMILLAS”  Miguel Angel Roca Chaves (Granada)

Best from Encartaciones film
LA BIBLIOTECA”  Naiara Sehara /Estíbaliz A. Ruiz de Erentzun (Zalla)

Special Audience Award
PROGRAMA 2”  Plubio de la Vega (Madrid)


19 FILM AND VIDEO FESTIVAL OF AMATEUR ENCARTACIONES (2000)  

VHS Best Short Argumental Film
LOS OJOS CERRADOS”  David Cuesta (Donostia)

Best Short Documentary on VHS Film
SI TOMAS TE DA”  Jon Garaño (Donostia)

Best Short Animation on VHS Film
HEY TRONCO ME ROMPO”  José Ignacio Revuelta (Bilbao)

Best Short Super 8
NOCTURNO”  Enrique Nieto Nadal (Alicante)

Best Short Encartaciones Super 8 or VHS
CAFÉ SOLO”  Naiara Seara eta Estíbaliz Alonso (Zalla)

Special Audience Award
ROGER MARTINEZ DO THE LOCOMOTION”  David González Rudiez (Algorta)


17 FILM AND VIDEO FESTIVAL OF AMATEUR ENCARTACIONES (1998)  

VHS Best Short Argumental Film
ENCRUCIJADA”  Carlos Ginesta (Vitoria)

Best Short Documentary on VHS Film
EL HOMBRE QUE VESTIA A LOS LIBROS”  José eta Manuel Lagares (Barcelona)

Best Short Animation on VHS Film
(DESERT)

Best Short Super 8
HEROES DE PAPEL”  Enrique Nieto Nadal (Alicante)

Best Short Documentary at Super 8
PENSANDOLO BIEN”  Rodrigo Miró (Esplugas de Llobregat)

Best Animated Short Super 8 Film
(DESERT)

Best Short Encartaciones Super 8 or VHS
TROMPETA Y TROMBON (Fuga para...)”  Héctor Yerbes (Zalla)

Special mention
HISTORIA DE UNA CAMA”  Berta Santiago Fresco


15 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1995)  

Best of the event film
EL POZO DEL AMO”  Carlos Rivero Terán (Torrelavega)

Best plot film
CAMBIOS”  Ramón Font de Sant Germain (Castelldefels)

Best Documentary Film
BAJAMAR”  Antonio Sánchez eta Marcelino Arriaza (Cádiz)

Best Short Euskera
INURRITEGIAK”  José Antonio García Arroyo (Algorta)

Best Animation Film
AL COMPAS”  José eta Manuel Lagares (Barcelona)

Best from Encartaciones film
(DESERT)



13 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1993)  

Best of the event film
ARTURO Y EL ABISMO”  Lino Varela (Burgos)

Best plot film
TIA ESPERANZA”  Carlos Rivero Terán (Torrelavega)

Best Documentary Film
PINSAPO”  Antonio Sánchez (Cádiz)

Best Short Euskera
(DESERT)

Best Animation Film
ROMPECABEZAS”  Celia R. Ripa, Oscar Fuentes eta Alex Gil (Bilbao)

Best from Encartaciones film
(DESERT)



11 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1991)  

Best of the event film
CERCAT LA DAMA”  Pere March Torrandells (Pollensa)

Best plot film
DETRAS DE ELLA”  Tolo García (Palma de Mallorca)

Best Documentary Film
L' ALTIPLANO DE PERU” de Miquel Fabregues Morlá (Sabadell)

Best Short Euskera
"AZKEN FINEAN, ZERGATIK EZ..”  Javier Larrañaga (Azkoitia)

Best Animation Film
TABU – 2”  Francisco José Valiente Ros (Salamanca)

Best from Encartaciones film
(DESERT)


 9 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1989)  

Best of the event film
LA NIÑA”  Santiago Choliz Calvo (Zaragoza)

Best plot film
S.HA.I. “  Antoni Viñas eta Josep Rota (Sabadell)

Best Documentary Film
BEJET”  Josep Rota eta París (Sabadell)

Best Short Euskera
HERIOTZE GOXOA”  José Antonio García Arroyo (Algorta)

Best Animation Film
JAQUE MATE”  José eta Manuel Lagares (Barcelona)

Best from Encartaciones film
ERREMOLATXA”  Grupo Urria (Zalla)








7 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1987)  

Best of the event film
LA MEVA ILUSIO”  Josep Mª Palau (Vilafranca del Penedés)

Best plot film
ENCANTERI D´ONES”  Jordi Piñana Gonzalvo (Badalona)

Best Documentary Film
CUCHARERO”  Eugenio Monesma Moliner (Huesca)

Best Short Euskera
INDAR KOMANDOA”  Bilbao eta Anakabe (Lekeitio)

Best Animation Film
PASO A DOS”  Francisco José Valiente Ros (Salamanca)

Best from Encartaciones film
ZOOLOGICO JARDIN”  José Domingo Txabarri (Zalla)


 5 AMATEUR FILM FESTIVAL ENCARTACIONES (1985)  

Best of the event film
LA PABOSTRIAL”  C. Pomarón (Villagarcía de Arosa)

Best plot film
MARIA”  Ramón Sucarrats Serra (Manresa)

Best Documentary Film
EGUR IKATZA”  Mª Jesus Fombellida (San Sebastián)

Best Short Film at the Basque Film
TXIKOT EGILEAK”  José Luis de la Torre (Lekeitio)

Best Short Euskera
KAKALERDOAREN DENDEKUA”  Azpeitiako Zine-Kluba (Azpeitia)